chomikpanda
Chomikowy świr
Dołączył: 11 Sie 2009
Posty: 225
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 3 razy Ostrzeżeń: 0/5
Płeć:
|
Wysłany: Śro 21:40, 12 Sie 2009 Temat postu: Prównanie - Chomik panda, Chomik dżungalski |
|
|
Chomik dżungarski
Chomik dżungarski (łac. Phodopus sungorus) należy podobnie jak chiński do chomików karłowatych. Jest bardzo żywy, nerwowy i dużo trudniej się oswaja. W przeciwieństwie do chomika syryjskiego, chomiki dżungarskie są towarzyskie i można je trzymać razem, pod warunkiem, że chomiki pochodzą z jednego miotu i nigdy nie były rozłączone. Znakiem rozpoznawczym przynależności do grupy jest zapach. Chomiki należące do innej grupy są zaciekle zwalczane.
Długość ciała chomika dżungarskiego wynosi 9 cm (chiński 11 cm), ciężar ciała 30-40 g, Grzbiet jest jasnopopielaty z ciemniejszą pręgą na szczycie, uszy i pyszczek podkreślone ciemną obwódką, spód zawsze jaśniejszy od grzbietu.
Rozmnaża się przez cały rok (samica rodzi 3 do 7 razy w roku), toteż płodność tego gatunku jest stosunkowo wysoka. Samica po 21-dniowej ciąży rodzi przeciętnie od 4 do 7 młodych. Młode osiągają dojrzałość płciową po 1 do 2 miesięcy.
Chomik dżungarski żyje w niewoli od 2 do 3 lat.
Oto charakterystyka dżungarków nadesłana przez Kasię:
Chomik dżungarski, podobnie jak chomik chiński, ma na grzbiecie pręgę. Kształt jego ciała jest jednak wyraˇnie odmienny - bardziej zaokrąglony. Jego króciutki ogonek i małe łapki są prawie niewidoczne. Porusza się po ziemi jak nakręcana mysz-zabawka. Latem kolor futerka dżungara jest na grzbiecie szary, na brzuchu biały . W zimie futerko na grzbiecie jest o wiele jaśniejsze, zaś u osobników trzymanych w niskiej temperaturze - prawie śnieżnobiałe. W warunkach pokojowych sierść zwierzęcia utrzymuje stale szary odcień. Jedynie na bokach ciała miewa kilka białych plamek. Na wolności chomik ten zamieszkuje stepy i tundry Syberii Zachodniej, a w poszukiwaniu pożywienia wędruje na obrzeża lasów . Nie zapada w sen zimowy i wykazuje dużą aktywność przez cały rok. Chomik dżungarski jest bardzo przyjazny; nie jest agresywny i rzadko kiedy zdarzyło się, że przedstawiciel tej rasy zaatakował swego opiekuna. Chomiki dżungarskie dobrze czują się żyjąc w grupach (przypomnienie autorki strony; mogą wtedy w krótkim czasie powielić się do setki), muszą jednak w młodości przyzwyczaić się do siebie. Oczywiście i wsród nich zdarzają się kłótnie przebiegające z głośnym jazgotem, jednak do krwawych walk raczej nie dochodzi. Chomiki dżungarskie jak i inne chomiki lubią pokarm urozmaicony. W każdym sklepie zoologicznym można kupić gotowy pokarm dla chomików, lecz spożądzając własną mieszankę warto dodać pokarm dla papużek falistych oraz kolby prosa - chomiki dżungarskie bardzo je lubią. Chomiki dżungarskie bardzo lubią się wspinać - warto trzymać je w klatkach, nie akwariach, ponieważ daje to możliwość wspinania.
Chomik Panda
Jest jednym z chomików karłowatych niewiele większym od chomika dżungarskiego. Z charakteru jest bardzo spokojny, towarzyski i bardzo przywiązuje się do właściciela. Nie jest on polecany dla ludzi z małym doświadczeniem hodowlanym. Dla takich ludzi najczęściej jest polecany chomik Syryjski. Chomik Panda jest łatwy do oswojenia, a gdy już się przyzwyczai to może nawet przychodzić na zawołanie właściciela. Oprócz jedzenia, klatki itp. potrzebują miłości i uwagi właściciela...
Długość ciała: ok. 7, 8 cm
Ubarwienie: Najczęściej jest biały w łaty koloru brązowego lub szarego.
Sierść: Może posiadać krótką, rzadziej długą sierść.
Łapy: Nieowłosione, przednie mają 4 wykształcone palce, kciuk jest zredukowany do małego wyrostka. Tylne łapy mają 5 palców i wyposażone są w zgrubienia na podeszwach ułatwiające wspinanie się.
Ogon: Krótki, nieowłosiony, swym kształtem zbliżony do ogona niedźwiedzia.
Zastosowanie torb policzkowych: Służą przede wszystkim do gromadzenia i transportu pokarmu. Chomik może ich użyć także do przenoszenia młodych a, gdy wypełni je powietrzem, do utrzymania się na wodzie
Oczy: Duże, wypukłe. W dzień nie widzą zbyt ostro. (Podczas poszukiwania pożywienia posługują się świetnym węchem, który służy im także do oceny jakości pokarmu.)
Słuch: Bardzo dobry. (Słyszenie ułatwiają duże i dobrze rozwinięte małżowiny uszne, które podczas snu zwierzę kuli i przyciska, aby ciasno przylegały do głowy.)
Orientacja: Chomikowi w orientacji pomagają wibrysy - długie wąsy czuciowe.
Zęby: Chomiki, jak wszystkie gryzonie, posiadają bezkorzeniowe, stale rosnące siekacze.
Serce: Serce chomika wykonuje około 75 uderzeń na minutę, a temperatura jego ciała osiąga 36,3 – 37,5°C.
Nowe informacje
Dżungarski Mały, z pręgą na plecach. Szary, albo biały. Biały nazywany jest NIEKIEDY chomikiem pandą. Chomik mały, inteligentniejszy od syryjskiego i nie tak wredny.. Może... Ale za mały jak na mnie...
Chyba was przekonałem że chomik panda to oddzielna rasa co?
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez chomikpanda dnia Czw 11:55, 13 Sie 2009, w całości zmieniany 2 razy
|
|